Joga
Czym jest joga?
Joga to system filozofii indyjskiej, który łączy ciało i umysł. Dzięki praktyce asan, ćwiczeniom oddechowym, dyscyplinie duchowej i stosowaniu zasad etyczno-moralnych praktykujący może osiągnąć pełnię poznania, stan harmonii i spokoju.
Joga kobieca
Praktyka jogi w ujęciu kobiecym to koncentracja na tych aspektach, które wzmacniają nasz układ hormonalny, rozluźniają brzuch, otwierają biodra, klatkę piersiową i serce, pogłębiają świadomość całego ciała i oddechu, stabilizują emocjonalnie. Wzmacniają też naturalną wraz z cyklem miesięcznym łączność ze wszechświatem i otwartość na doświadczenie duchowości w codzienności. Dodatkowym obszarem jest praca z mięśniami dna miednicy i całym obszarem podbrzusza.
Joga w ciąży
Ciąża to idealny czas, aby rozpocząć lub kontynuować praktykę jogi. Jest ogniwem łączącym ciało, umysł, oddech i serce przyszłej mamy.
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym.
Zmieniające się ciało, rosnący brzuch, psychiczne otwieranie się na przyjęcie dziecka to magia, która zachodzi podczas niezwykłych 9 miesięcy. Praktyka jogi w tym czasie jest bardzo pomocnym ogniwem łączącym ciało, umysł i serce przyszłej mamy.
Sesja jogi może być miejscem, w którym kobieta zatrzymuje się, pogłębia kontakt ze swoim ciałem, oddechem i dzieckiem w łonie.
Jogę w czasie ciąży zaleca światowej sławy położnik i założyciel The Primal Health Research Center, Michael Odent, który bada wpływ życia płodowego na zachowania i rozwój człowieka przez jego dalsze życie. Zauważył on jak dobroczynny wpływ ma wszechstronne działanie jogi nie tylko na matkę, ale i rozwijające się dziecko.
Kobiety regularnie praktykujące jogę przynajmniej rok przed zajściem w ciążę mogą ją nieprzerwanie kontynuować, jednak z większą uważnością, unikając skakania, pozycji ściskających i nadmiernie rozciągających brzuch oraz pozycji odwróconych.
Kobiety pragnące rozpocząć swoją przygodę z jogą po poczęciu najlepiej jeśli zrobią to po skończeniu I trymestru. Ważne, aby podczas sesji dostosowywać intensywność praktyki do swoich możliwości i słuchać siebie. Łagodne zajęcia przeznaczone specjalnie dla kobiet w czasie ciąży pod okiem doświadczonej nauczycielki są idealnym rozwiązaniem.
„Ciąża na macie – mnóstwo korzyści”
Na poziomie fizycznym wykonywanie pozycji jogi w czasie ciąży:
poszerza oddech, przez co dotlenia cały organizm mamy i dziecka
pobudza krążenie i usprawnia całe ciało
odciąża kręgosłup, którego krzywizna zmienia się wraz z rosnącym brzuchem
minimalizuje bóle pleców, które pojawiają się głównie w odcinku lędźwiowym
wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe
rozciąga wewnętrzne nogi, uda, pachwiny
rozluźnia napięcia i bloki w ciele
reguluje pracę układu neuro-hormonalnego
uelastycznia stawy i ścięgna
łagodzi typowe dolegliwości ciążowe (nudności, puchnięcie nóg, bóle w obrębie krzyża)
wzmacnia mięśnie dna miednicy i uczy świadomości ich działania
Na poziomie psycho-mentalnym ma działanie głównie relaksacyjne i regenerujące, daje poczucie odprężenie, dystansu i rozluźnienia. Dzięki wydzielaniu endorfin poprawia samopoczucie, odświeża, poprawia jakość snu i likwiduje stany napięcia.
Zapraszam na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży:
wtorki i czwartki godz. 12.00-13.15
Joga dla kobiet po porodzie z dzieckiem:
wtorki i czwartki godz. 13.30-14.30
Zajęcia odbywają się w Pracownia Jogi Yogamudra
ul. Śniadeckich 17
00-654 Warszawa
(głęboko w podwórku)
„Joga i poród”
Bardzo cennym aspektem praktyki jogi w czasie ciąży jest pogłębienie świadomości swojego ciała, doznań z niego płynących, rozpoznanie rozluźniającego wpływu oddechu na zaciśnięte barki, ramiona, mięśnie dna miednicy. Oczywiście nawet najbardziej regularne ćwiczenie jogi nie zagwarantuje lekkiego i szybkiego porodu, jednak daje ono bardzo skuteczne i przydatne instrumenty do radzenia sobie podczas skurczów.
Poza ogólnie dobrą kondycja, elastycznością i umiejętnością współpracy z oddechem, joga daje również podczas porodu coś najcenniejszego – pomaga zaufać swojemu ciału, naturalnym instynktom, pozwala zaakceptować wszystko co się dzieje i spokojnie reagować na kolejne skurcze, ból, doznania płynące z ciała. Ogromna większość kobiet , z którymi miałam przyjemność pracować w czasie ciąży wspominają poród jako szczyt swoich jogicznych możliwości: bycie tu i teraz, praca z oddechem, przyjmowanie instynktownych pozycji, a na koniec wielka nagroda i stan błogości i miłości przenikający wszystko.
Takie doświadczenie to najlepszy start w macierzyństwo oraz praktykę jogi na kolejnych etapach życia.